Türk Devi İngiliz Devini Satın Alıyor!

Şirket İngiliz hükümetiyle mevzu hakkında görüşüyor. Erdemir’in yüzde 49.3’üne haiz olan Ataer Tüm ortaklık, İngiltere’nin dev fakat finansal olarak zor bir dönemden geçen firmalarından British Steel’e talip oldu.

BBC Türkçe servisinin İngiltere’de piyasaya sürülen Financial Times gazetesinden aktardığı habere gore, Ordu Yardımlaşma Kurumu’nun (OYAK) sahibi olduğu Ataer Tüm ortaklık’in batık İngiliz çelik üreticisi British Steel’i satın almak istiyor.

Gazeteye konuşan ve isimlerinin yazılmasını istemeyen iki kaynak, Ataer Tüm ortaklık’in mevzuyla ilgili İngiliz hükümetiyle pazarlık yaptığını söylemiş oldu.

Kaynaklardan biri, Ataer Tüm ortaklık’in satışın peşinden İngiliz hükümetinin bazı finansal kolaylıklar sağlaması talebiyle geldiğini fakat bunun şirketlere devlet yardımını kısıtlayan AB kurallarına karşı gelmesi sebebiyle güçlük oluşturduğunu söylemiş oldu.

Başka Bir İngiliz De Teklif Verdi

Gazeteye konuşan kaynaklar British Steel’i almak için bir İngiliz şirketi olan Liberty House’un da teklif verdiğini yazdı.

Birkaç gün içinde firmanın kime satılacağına karar verilmesi beklenirken, satışın siyasal aslı sebebiyle bunun kolay bir karar olmayacağı belirtiliyor.

British Steel’in İngiltere’de 5 bin civarında çalışanı bulunuyor.

Erdemir’in Yüzde 49.3’ünün Sahibi

Ataer Tüm ortaklık, Erdemir’in de yüzde 49,3’ünün sahibi. Financial Times, bu satışın gerçekleşmesi durumunda Erdemir’in de daha çok sayış kanalı bulacağını yazdı.

Daha ilkin basında yer edinen haberlerde British Steel’i Erdemir’in almak istediği aktarılmıştı.

Bunun üstüne 14 Temmuz’da bir izahat yayımlayan Erdemir, Internasyonal medya müesseselerinde gösterilen ve ulusal medyaya da yansıyan bazı haberlerde, kurumumuzun British Steel şirketinin satın alınmasına yönelik teklifte bulunmuş olduğu öne sürülmüştür. Erdemir olarak bu iddianın gerçek dışı bulunduğunu belirtir, kurumumuzun söz mevzusu şirketle herhangi bir ilgisi olmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.

Mevzuya yakın iki kaynak, OYAK’ın alması durumunda İngiltere’deki üretimi artırmayı planladığını söylemiş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here