Türkiye 7 Bölgede Petrol Arayışına Başlıyor

Karadeniz’deki 320 milyar metreküplük zamanı organik gaz keşfinin arkasından şimdi de petrol için harekete geçiliyor. Libya ile meydana getirilen ekonomik münhasır bölge anlaşmasının arkasından Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ilk adımı geçtiğimiz mayıs ayında atmıştı. Türk karasuları dışındaki 7 alan için petrol arama başvurusu yapılmış oldu. Ruhsat süreci için çıkılan 90 günlük askı süresi ise 1 Eylül itibariyle tamamlandı. Şimdi gözler Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nde. Ruhsatların çıkmasıyla arama yapmak suretiyle bölgeye ilk olarak Oruç Reis sismik araştırma gemisi gidecek. Meydana getirilen araştırmalara bakılırsa; Kıbrıs Adası çevresinde 8 milyar varillik petrol rezervi, Girit Adası’nın güneydoğu ve Kıbrıs Adası çevresinde 3,5 trilyon metreküplük doğalgaz tespit edildi.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Akdeniz’de Türkiye’yi 41 bin metrekarelik bir alanın dışına çıkarmama gayreti geçtiğimiz yıl Kasım ayında Libya ile meydana getirilen zamanı anlaşma ile bozulmuştu.

Türkiye, denizden komşusu Libya ile 27 Kasım 2019’ da “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile “Deniz Yetki Alanlarının sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası”nı imzaladı.

189 Bin Alanı Kapsıyor

Türkiye ile Libya’nın Akdeniz’de güç birliği yapmış olduğu bu anlaşma ile Akdeniz’in batısındaki meşru sınırlar da ilân edilerek karar Birleşmiş Milletler’e bildirildi. Antak kalma metnine bakılırsa, Libya ile Türkiye içinde 18.6 millik (29.9 km) bir sınır çizgisiyle kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırları belirlendi.

7 Alan için Arama Başvurusu

Tarihi anlaşmanın arkasından beklenen adım ise 30 Mayıs 2020’de geldi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Akdeniz’de 12 millik Türk karasuları haricinde haiz olduğu iki petrol arama ruhsat alanı için ilave, beş alan için de yeni ruhsat başvurusu yapmış oldu.

Müracaat Alanları

Meydana getirilen başvurular kapsamında Türkiye Petrolleri A.O. Genel Müdürlüğü, Akdeniz’de Türk Karasuları haricinde AR/TPO/KD/O20,O21,P20,P21,AR/TPO/KD/R20,R21,S20,S21,R18,R19,S18,S19,S16,S17,T18,T19,U18,U19,T16,T17,U16,U17, T16,T17,U16,U17, V18,V19 no’lu paftalarda arama yapmak için 7 tane ruhsat talebinde bulunmuş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here