Türkiye ile Katar Arasında 30 Yıl Sonra İlk Kez!

Et ithalatını 2023 yılına kadar bitirmeyi hedefleyen Türkiye artık canlı hayvan ihracatı yapıyor. Van’dan 30 yıl aradan sonrasında Katar’a 30 bin küçükbaş hayvan gönderildi. Meydana getirilen ihracat yardımıyla bölgede hayvancılık da canlandı.

Bir dönem hayvan ithalatıyla sık sık gündeme gelen Türkiye artık ihracatçı hale geliyor. Türkiye’de en fazla küçükbaş hayvan varlığına haiz illerden biri olan Van’da, mayıs ayından bu yana Katar’a 30 bin küçükbaş hayvan ihraç edildi. Özalp İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emin Polat, 30 yıl aradan sonrasında Van’dan Katar’a hayvan göndermeye başladıklarını söylemiş oldu.

Büyük Canlanma Oldu

Van’ın Türkiye’nin küçükbaş hayvan varlığı bakımından en mühim illerinden biri bulunduğunu aktaran Mehmet Emin Polat “Van’ın hayvancılık potansiyeli en yüksek ilçelerden önde gelen Özalp. Koyunların büyük kısmı de ilçemiz üstünden Katar’a gönderildi. 7-8 aylık Akkaraman ve Morkaraman ırklarından oluşan toklu koyunlar yoğun talep görmüş oldu. Gönderilen koyunların büyük kısmı ilçemiz üstünden gerçekleşti. Hayvan ihracatı yapmak isteyen firmaların taleplerini bakanlığımızın ilgili birimlerine gönderiyoruz. Başvuruların incelenmesinin peşinden uygun görülen firmalara ihracat izni veriliyor. Bakanlığın verdiği izin yardımıyla Van’da küçükbaş hayvan besiciliğinde de büyük bir canlanma oldu” diye konuştu.

Eski Günlere Dödüş

Katar’a ihracatın başlamasının hayvancılığa olan ilgiyi de artırdığını vurgulayan Polat, “Bu ihracat yeni bir pazar oluşturdu. Bu sayede hayvancılık canlandı ve genişledi. Besiciler hayvanlarını daha rahat elden çıkarmaya başladı. İhracat olunca besicilerimiz hayvan yetiştiriciliğini daha bilgili ve sağlıklı yapmak için çaba gösterdi. Bu çalışmalarımızı genişletmeye çalışıyoruz.” dedi.

Van Ticaret Borsası Başkanı Nayif Süer de uzun bir aradan sonrasında Van’dan canlı hayvan ihracatı yapılıyor olmanın önemine değindi. Bu çalışmanın, gençleri hayvancılığa teşvik edilmesi açısından fazlaca mühim bulunduğunu belirten Süer, “Girişimcilerimizin Katar ile başlayıp Kuveyt’e uzanan canlı hayvan ihracatı yolculuğu, üreticimizi cesaretlendirecek. İthalatla değil, ihracatla ön planda olmalıyız. Hükümetimizin destekleri ile Van’ın eski hareketliliğe dönmesini temenni ediyoruz” dedi.

Üretici Memnun

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Nihat Çelik, 3. Tarım Orman Şûrası’nda alınan kararların küçükbaş hayvancılığa büyük katkılar vereceğini söylemiş oldu. Çelik “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın net olarak ifade etmiş olduğu yetiştiricilerimizin küresel şirketlere karşı ezdirilmeyeceği sözünden büyük mutluluk duyduk. 2020’de de et ithalatının yapılmayacağı açıklamasından kazançlı çıkacak olan kesim yetiştiricilerimiz olacaktır” dedi.

İhracatçılardan Katar ve Kuveyt’te Çıkarma

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), Türkiye’nin öncelikli pazarları içinde yer edinen ve son dönemde petrol harici sektörlerini güçlendirme çabaları ile öne çıkan Katar ve Kuveyt’in kapısını tecim heyeti ile açacak. 7-12 Aralık 2019 tarihleri içinde düzenlenecek olan Sektörel Ticaret Heyeti’ne, alüminyum, döküm, yapı malzemeleri ve bağlantı elemanları sektörlerinden 13 firma katılacak. Heyete İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki başkanlık edecek. Ortadoğu’nun en kuvvetli iki ekonomisi olan Katar ve Kuveyt, Türk ihracatçıları açısından bölgedeki mühim pazarlar içinde içeriyor. İki ülke bununla birlikte ihracatta hedef pazarlar içinde bulunuyor. Katar’da önümüzdeki seneler için planlanan 200 civarında yatırım projesinin toplam tutarı ortalama 200 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bunun yüzde 43’ü altyapıya giderken, kalanı sağlık ve eğitim sektörleri için kullanılacak. Kuveyt’te ise 2035 Vizyonu kapsamında şu ana kadar 60 milyar dolarlık yatırım yapılırken, gelecek yıllarda 100 milyar dolarlık yatırım daha yapılacak. Katar’a Suudi Arabistan’ın önderliğinde uygulanan ekonomik ve siyasal ambargo sebebiyle, Katar ihracat mevzusunda Türkiye’ye yönelirken, geçtiğimiz yıl ihracat bundan önceki yıla bakılırsa yüzde 69 artarak 1.1 milyar dolara terfi etti. Türkiye’nin Kuveyt’e toplam ihracatı ise 2018 senesinde, bundan önceki yıla bakılırsa yüzde 21 artışla 533 milyon dolar olarak gerçekleşti. İDDMİB Türk Yapı Malzemeleri Sektör Başkanı Serdar Urfalılar “Katar’ın bilhassa 2022 senesinde yapılacak Dünya Kupası’na ev sahipliği meydana getirecek olması ülke ekonomisinde ciddi bir hareketlilik yarattı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here