Türkiye'de 700 Bin Kişi Devre Mülk Mağduru

TBMM’de oluşturulan, Devre Mülk ve Devre Tatil Sektöründe Yaşanmış olan Mağduriyetleri Araştırma Komisyonu’nda, Türkiye’de 700 bin devre mülk mağduru olduğu ve sayının aileleri ile beraber 2 milyona ulaşmış olduğu açıklandı.

Türkiye’de 700 bin devre mülk mağduru olduğu, sayının aileleriyle beraber 2 milyon kişiye ulaşmış olduğu açıklandı. TBMM’de oluşturulan Devre Mülk ve Devre Tatil Sektöründe Yaşanmış olan Mağduriyetleri Araştırma Komisyonu’nda, maketten satış yapmış olup kaçan ya da inşaatı yarım bırakan, bin tane dönem mülkü 50 bin kişiye satan ve senelik kesinti da toplayan şirketlerin milyonlarca liralık vurgun yapmış olduğu vurgulandı.

Komisyon üyesi MHP Afyon Milletvekili Mehmet Taytak, kendisinin de mağdur bulunduğunu ve devre mülkünü satamadığını söylemiş oldu.

Termal Mağdurları Platformu adına komisyona bilgi veren kimya mühendisi Süleyman Polat, “Yasal olarak geçersiz sözleşmelerle mükerrer satışlar yapılıyor. Ortada arsa yok, insanlar geçersiz sözleşmelerle kandırılıyor. Boş araziler, maket üstünden satılıyor.

Bir tane örnek var. Ucuza alıyorsun, bittiği zaman, ‘2’ye aldın 10’a satacaksın’ deniliyor. Mağdurlardan bir de olmayan devre mülk için kesinti toplanıyor” dedi. Direksiyon öğretmeni olan mağdur Büşra Doğan ise komisyonda düzmece devre mülk alımında yaşamış olduğu süreci söyledi:

Sözleşmeler Geçersiz

2016’da topraktan devre mülk aldım, 30 ay sonrasında teslim  dediler fakat bir çivi bile çakılmadı. İnsanlara lüks salonlarda, hayali maketler, slayt gösterileri, kurgulanmış pazarlama yöntemleriyle, yaşam boyu tatili yapma hayali oluşturup, geçersiz sözleşmeler ve senetler imzalatılıyor.

Dolandırıcılık Suçu Kapsamına Alınmalı

Komisyonda konuşan Avukat Burak Çoğalan, probleminin giderilmesi için Reklam Kanunu’nda değişim yapılması icap ettiğini vurgulayarak, “Devre mülklerin inşaatı bitmeden yada maket üstünden satışını engellenmeli” dedi.

Satıcı şirket tarafınca güvence ve benzeri tedbirler alınarak devre mülk alıcılarının korunması icap ettiğini belirten Çoğalan, “Maketten satış yapmış olup kaçan yada dolaylı yoldan iflas yada iflas erteleme davaları açan şirket yetkilileri dolandırıcılık suçu kapsamına alınmalıdır” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here