Türkiye’den Avrupa’ya İlk İhracat Gerçekleştirildi

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş (KARDEMİR) tarafınca üretilen BA318 tipi demiryolu tekerlerinin yurt içi satışlarının yanı sıra Avrupa’ya da ilk ihracatı gerçekleştirildi. Türkiye, yılda 200 bin tane demiryolu tekeri üretimiyle bu alanda söz sahibi olacak.

KARDEMİR 2019 Yılı Etkinlik Raporunda yer verilen açıklamada, ortalama 42 milyon TL bütçeli projelerin devam etmiş olduğu açıklandı.

Otomotiv sanayisinin uluslararası teknik gerekliliklerini kapsayan IATF 16949 ile demiryolu endüstrisinde kalite ve güvenilirliği elde eden ISO TS 22163 (IRIS) Uluslararası Demiryolu Endüstrisi Standardı Yönetim Sistemi belgelerine haiz olan firmanın, otomotiv, savunma sanayii ve demiryolu sektörlerine ürün tedarik eden küresel üretim tekniklerine haiz tedarikçiler ve üniversiteler ile sıkı ortaklaşa iş içinde olduğu anlatılan açıklamada, “Son dönemde yeni ürün geliştirmeye yönelik yaptığımız emek harcamalar kapsamında, 831 bin 600 ton/yıl üretim kapasitesine haiz çubuk ve kangal haddehanemizde otomotiv sektöründe bağlantı elemanları yapımında kullanılan kalite çeliklerin üretimleri başarıyla gerçekleştirilmiştir. Sektörün, süspansiyon yaylarının yapımında kullandığı kalite çelik ile yüksek karbonlu çelik üretimlerimiz ticari pazara sunulmuştur” denildi.

Savunma, havacılık ve uzay sektörünün gelişmesine katkıda bulunmak ve bu alandaki yerli üretimin payını artırarak sektörel ihtisaslaşma ile küresel rekabet pozitif yanları oluşturmak için etkinlik gösteren SAHA İstanbul’a üye olan firmanın en mühim hedeflerinden birisinin de, stratejik öneme haiz savunma sanayisinde kullanılan çeliklerin üretilmesi olduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu kapsamda, Müdafa Sanayii Başkanlığı ve sektörün tüm temsilcileri ile iş birlikleri geliştiren şirketimiz, sektörün aşınmaya dayanıklı çeşitli parça imalatlarında kullandığı kalite çelikler, kangal formunda üretilerek pazara sunulmuştur. Hedefimiz, ülkemizin ilk entegre demir çelik fabrikası olarak ulusal bekaya katkı sunmak ve müdafa sanayisinde yüzde 70’lere ulaşan millileşme oranlarının artırılmasına hizmet etmektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here