Ücretsiz Maske Nasıl Alınır? Telefonu Olmayan Eczaneden Nasıl Maske Alacak? Sağlık Bakanlığı Yanıtladı

Türkiye’de maske satışı yasak, vatandaşlara parasız temin ediliyor. Sağlık Bakanlığı, “Parasız maskeye iyi mi ulaşırız, şu ana kadar kaç maske dağıtıldı, cep telefonumuz yoksa iyi mi alacağız?” şeklinde soruları yanıtladı.

Sağlık Bakanlığı, 20-65 yaş arasındaki vatandaşlara eczaneler vasıtasıyla parasız maske dağıtılmasına ilişkin uygulamada vatandaşların merak etmiş olduğu soruları yanıtladı. Maske dağıtımındaki kriterler ve öncelikler mevzusunda data verdi. Maske dağıtımına ilişkin sorular ve yanıtlar özetle şöyleki:

195 Milyon Dağıtıldı

Şimdiye kadar kaç kişiye ne kadar maske ulaştı?

Dün itibarıyla 39 milyon kişiye kod gitti ve 195 milyon maske dağıtımı yapılmış oldu.

Her Hafta 5’er Adet

Maske dağıtımı devam edecek mi?

Evet her hafta 5 tane olmak suretiyle peyderpey maske dağıtımı devam edecek.

Parayla Satışı Yasak

Temin edemeyenler için maskenin para ile satışı mümkün mü?

Hayır değil, maskeler ücretsiz bir şekilde vatandaşa ulaştırılmaya çalışılacak. Eczacıların ‘Maske bulamayanlara belli ücret karşılığı satış yapalım’ talepleri bulunuyor, sadece bu talep hemen hemen karşılık görmedi.

Maskeler kod haricinde herhangi bir yere başvurarak da elde edilebiliyor mu?

Evet e-Devlet üstünden müracaat yaparak PTT aracılığı ile de maskelere ulaşılabiliyor. Ek olarak telefonlara gelen kod haricinde akıllı uygulamalar üstünden karekod oluşturup maske almak mümkün. Karekoda da onay gerekiyor. Eczacı ‘Reçetem Bilgi Sistemi’nde maske butonunda onay görürse kişiye maskesini veriyor.

İlk Şifreler 50-65 Yaşa

İlk olarak maskeler hangi yaş grubuna dağıtıldı?

20-65 yaş arası tanımlandı; sadece dağıtımda 50-65 yaşa öncelik tanındı, şifreler bu yaş grubuna öncelikli olarak dağıtılıyor.

Engellilere Öncelik

Kronik hastalığı olanlara öncelik verildi mi?

Öncelik engelli vatandaşlara tanındı. Ondan sonra da başta KOAH olmak suretiyle diyabet, gerilim hastalığı şeklinde kronik rahatsızlığı olanlara öncelik tanındı.

Telefonu Olmayana Da

Cep telefonu olmayanlar ya da üstüne kayıtlı olmadan kurumsal hat kullananlar ne yapacaklar?

Bu kişiler, herhangi bir eczaneye giderek TC kimlik numaralarını ve kodun kendilerine ulaşmasını sağlayacak bir cep telefonu numarasını vererek sisteme kayıtlarını yaptırabilirler.

Belediyeler De Dağıtıyor

PTT Kargo ve eczanelerin yanı sıra ülke genelindeki belediyeler de vatandaşa parasız maske ulaştırıyor. Pazar girişleri, toplu taşıma durakları ve meydanlarda kurulan stantlardan maskeler dağıtılıyor. Bazı belediyeler de kapıya kadar gelmiş olarak maskeleri adrese teslim ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here