Uğur Dündar: Beştepe Haberi Bana Da Geldi Ama Belgesi Olmayan Bir Haberi Yapmak Gazetecilik Olmaz!

Sözcü yazarı Rahmi Turan, Saray’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşen ismin Muharrem İnce bulunduğunu deklare etti. Gündeme bomba benzer biçimde düşen açıklamanın arkasından ‘haberin deposu kim?’ tartışması yaşandı. Usta gazeteci Uğur Dündar, aynı ihbarın kendisine de geldiğini sadece belge olmadığı için umursamadığını söylemiş oldu. Dündar kaynağın adını gazetecilik gereği açıklamayacağını da belirtti.

Duayen gazeteci Uğur Dündar, katılmış olduğu bir tv programında açıklamalarda bulunmuş oldu. ‘Saray’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşen CHP’li isimle ilgili kendisine de informasyon verildiğini ifade eden Dündar, “İki gazeteciye daha gitti bu haber denildi. Bana da bu şekilde bir haber geldi. ‘9 Kasım’da Muharrem İnce, Saray’a gitti. Haberimiz kesinlikle doğru’ denildi. Bir kere bu haberin belgesi yok. Belgesi olmayan bir haberi yapmak gazetecilik olmaz. Kaynak ne kadar doğru olursa olsun, yanıltabilir. Burada kaynak da yanıltılmış olabilir. O haberin yaratacağı yankı şudur; Uğur Dündar CHP’yi dizayn mı ediyor? olur. Ben girmem bu haberi, belgesi yok’ dedim”

“Kaynağı Açıklayamam”

Gazetecilik ahlakı gereği kaynağını açıklamayacağını vurgulayan Dündar, “Ben bu kaynağı da açıklamam. Gazetecilik ahlakı olarak bunu söyleyemem. Ben bu şekilde bir haberin CHP ve İnce’yi karalamak için yapıldığını düşündüm ve sıcak bakmadım. Kaynağımı da bu mevzuda uyardım, sen de yanıltılıyor olabilirsin. Ben 50 senelik bir gazeteci olarak bu haberin tuzak sayılabilecek bir haber olacağını hissettim ve değerlendirmedim” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here