Geçtiğimiz hafta Anıtkabir’in önünde kendini videoya alarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ağza alınmayacak hakaretler eden Safiye İnci isimli şahıs, sosyal medyada videonun yayılması ile birlikte göz altına alınarak, nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Sosyal Medyada Video Hızlı Yayılmıştı

Safiye İnci adına sahip olan, karakterden yoksun kişi, Anıtkabir’in önünde bir video çekip, kendi isteği dışında orda olduğunu iddia ederek, ağza alınmayacak hakaretleri Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü hedef alacak şekilde söyleyip, bu videoyu bir de sosyal medya sitelerinde paylaşmıştı.

Videonun sosyal medyada yayılması sonrasında tutuklanan İnci’ye Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nda görevli olan Cumhuriyet Savcısı Ahmet Dalgalı tarafından iddianame hazırlanarak soruşturma açıldı. İnci’nin çektiği videosundaki sözlere yer verilen iddianemede “Atatürk’ün Hatırasına Alenen Hakaret Niteliği” taşıdığı iddiasıyla 4 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

1.5 Yıldan 4.5 Yıla Kadar Hapis İstemi

İfadesinde pişmanlığını ifade edip, düşüncesizlikle böyle bir şey yaptığını dile getiren İnci için 1 yıl 6 aydan, 4 yıl  6 aya kadar hapis istemi talep edilirken, tutukluluğunun da devamına karar verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here