Üniversiteli Gençlere Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)'dan İş Fırsatı!

İŞKUR’dan gençlere müjde! Bir ilk gerçekleşecek.Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), ilk kez bu yaz tatilinde üniversiteli gençlere yönelik hususi bir program uygulamaya koyacak. Üniversiteli gençler yaz tatilinde toplumsal emek verme programlarına katılarak hem tecrübe elde edecekler, hem de programa katıldıkları her gün için günlük 67 lira ücret alacaklar. Gençler, emekliliğe sayılacak şekilde uzun vadeli sigortalı gösterilecekler.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR),geçen yıl kasım ayında yayımladığı bir yönetmelikle üniversiteli gençlere yönelik yeni bir program başlatma sonucu aldı. Üniversiteli gençler cemiyet yararına program (TYP) kapsamına alındı. TYP’ler çoğu zaman, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde ve yerlerde uygulanıyor. Program, işsizlerin iş disiplinini korumayı amaçlıyor. Bundan dolayı, her ne kadar yönetmelikte TYP kapsamına alınmış olsalar da gençlere yönelik programın adı “Toplumsal emek verme programı” (SÇP) olarak adlandırıldı.

Toplumsal emek verme programının ilk uygulamasına bu yaz başlanacak. Üniversite öğrencileri, program kapsamında kamu kurumlarının toplumsal faydası yüksek işlerine katılarak mesleki niteliklerini geliştirebilecekler. Gençler bu programlarla hem çalışıp hem de toplumsal sorumluluklarını yerine getirebilecekler.

Yetişim Yapanlar Katılamayacak

Habertürk’ün haberine gore; Toplumsal emek verme programlarına 18 yaşını tamamlamış tüm lisans, ön lisans öğrencileri katılabilecek. Sadece açıköğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılamayacak. Ek olarak, dersleri devam eden, mecburi yetişim yapmakta olan yada başka bir işte çalışan öğrenciler de programlardan faydalanamayacak.

3 Ay Süreyle Uygulanacak

Bir tek yaz tatillerinde gerçekleştirilecek toplumsal emek verme programları, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında en fazla 3 ay süreyle düzenlenecek.

Öğrenciler, kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması, kütüphanelerin bakımı ve düzeni, kamu kurumlarının kültürel ve spor hizmetlerinin desteklenmesi şeklinde programlara katılabilecekler. Gençlerin katılabileceği programlar İŞKUR tarafınca duyurulacak.

Programa katılan öğrencilerin yaz tatilinde kendilerine de süre ayırmalarını sağlamak amacıyla, programlar haftada 3 günle sınırı olan olacak. Günlük emek verme süresi de 7.5 saat olacak.

Bir talebe programlardan bir yaz döneminde en fazla 42 gün, öğrenciliği süresince de en fazla 90 gün yararlanabilecek. Öğrenciler beş gün parasız izin yapabilecekler.

Günlük 67 Lira Ücret Alacaklar

Üniversiteli gençler, programa katılmakla mühim bir tecrübe elde ettikleri şeklinde, cep harçlığı da kazanacaklar. Program kapsamında öğrencilere, net asgari ücret üstünden günlük ödeme yapılacak. Günlük ödeme tutarı bu yıl için 67.36 lira olacak. Haftada üç günden ayda 12 gün programa katılan öğrenciye aylık 808 lira ücret verilecek. Yaz süresince 42 gün programa katılan bir talebe toplam 2 bin 829 lira ücret alacak.

Sigortaları Emekliliğe Sayılacak

Gençler, programa katıldıkları günlerde sigortalı gösterilecek. Bu sigorta yetişim sigortasından değişik olarak, malullük, yaşlılık, ölüm aylığı bağlanmasına olanak elde eden uzun vadeli sigorta olacak. Sigorta süreleri, programa katılan öğrencilerin emekliliklerine sayılacak.Öğrencilerin Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan aldıkları burs yada kredilerinde program süresince bir kesinti yapılmayacak.

Programlara başvurular İŞKUR’un web sayfası üstünden toplanacak. Öğrenciler, il sınırı olmaksızın 3 programa kadar müracaat yapabilecek. Öğrencilerin, yayımlanacak listede eğitimlerine uygun işleri seçmeleri gerekiyor. Katılımcılar müracaat tercih sıralarına bakılmaksızın kura ile belirlenecek. Bundan dolayı bir tek katılım sağlanabilecek programlara müracaat yapılması gerekiyor.

Gençlere Yönelik Başka Programlar Da Var

İŞKUR, üniversite öğrencilerine ve gençlere yönelik başka programlar da uyguluyor. Bunlar da şu şekilde:

Mesleki eğitim kursları: Devam etmesine engeli bulunmayan yüksek öğretim ve açık öğretimde okuyan öğrenciler mesleki eğitim kurslarından yararlanabiliyor. Kurslar günde 5-8 saat, haftada 30-40 saat içinde değişiyor. Kursa katılanların zaruri giderlerini karşılamak için 30-50 TL içinde ödeme yapılıyor. Kurslara devam zorunluluğu bulunuyor. Kabul edilebilir mazereti olanlara, eğiticiler/öğreticiler tarafınca yazılı olarak izin verilebiliyor. Sadece bu izin süreleri toplamının, 5 günlük raporlu günler haricinde, hiçbir şekilde kurs süresinin 1/10’unu aşmaması gerekiyor. Aksi takdirde kursla ilişikleri kesiliyor.

İşbaşı eğitim kursları: 18-29 yaş arasındaki gençlere yönelik işbaşı eğitim kurslarına, programa devam etmelerine engeli bulunmayan öğrenciler katılabiliyor. Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme ve kodlama şeklinde geleceğin mesleklerini öğrenmek isteyen gençler için 9 aya kadar kurs programı düzenleniyor. Kursa katılan öğrencilere günlük 58.27 TL harçlık veriliyor.

İş ve meslek danışmanlığı: Üniversite son derslik öğrencilerine, iş arama, iş bulma ve işi elde tutma, işverenle görüşme, özgeçmiş hazırlama mevzularında destek olmak suretiyle iş arama becerileri geliştirme eğitimi veriliyor. İş ve meslek danışmanlığı hizmetleri tüm İŞKUR İl/Hizmet Merkezlerinden alınabiliyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here