Uzmanlar Tarih Verdi! Corona Virüs Salgını Ne Zaman Bitecek?

Dünyada yüz milyonlarca insanı eve kapatan koronavirüs salgını ne süre bitecek? Uzmanlara göre hem sıkı önlemlerin tesiri hem de hava sıcaklığının 25 derecelere ulaşmasıyla dünya üç ay içinde rahat nefes alır.

Nemle De İlgisi Var

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık: “Hastalık Çin’de durma noktasına geldi sadece bu, alınan sıkı tedbirler yardımıyla. Oysa dünyanın geri kalanında eğri yükseliyor ve hemen hemen pik yapmadı. Yeni tanıdığımız bir virüs ve 190 ülkede görüldü. Önceki salgınlara bakarak bazı tahminlerde bulunabiliriz. İspanyol gribi hariç birçok salgın kuzey yarımkürede havalar ısınınca kendiliğinden sönmüştü. Hava sıcaklığı 25 dereceye ulaşınca – nemle de ilgisi var- virüsler çoğu zaman zayıflamaya başlıyor.

Toplum Bağışıklık Kazanacak

Havalar ısınınca insanoğlu kapalı ortamlarda birbirleri ile fazla temasta olmadıklarından yayılım riski azalır. Tabii yaz gelene kadar toplumun mühim bir kesiminin bağışıklık kazanacağı da düşünülüyor. Bu da gene kış gelmeden salgının söneceği anlamı taşıyor. İnsanlar gevşek davranmaz, evde kalırlarsa bulaş zinciri kırılır. Bu durumda salgın oldukça daha erkenden söner. Bundan dolayı yaşlılarımızın yanında öğrencilere ve işi olmayanlara da evden çıkma yasağı düşünülmelidir. Böylece devletimizde minimum 30 milyon şahıs evde kalır.

Çok Karamsar Değilim

Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Bölümü Öğretim Üyesi Zafer Karagöl: “Havalar ısınmış olduğu süre tüm solunum yolu enfeksiyonlarında azalma olur. Bunu hepimiz biliyor. Fakat bu yeni tip koronavirüsün bundan etkilenmesi ne kadar olacaktır bilmiyoruz. Sadece oldukça karamsar değilim. Antikor oluşturan kişilerin yüzdesinin artmasıyla geçeceğini düşünüyorum.”

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Halil Kurt: “Nisan ortası şeklinde hastalık pik yapar, haziran şeklinde de azalmaya adım atar. Tabii bu tahminlerimizi Çin ve İtalya’ya bakarak söylüyoruz.”

Bilim Kurulu Üyesi Levent Akın: “Yalnız tahmini konuşabiliriz. Çin’deki duruma bakarak 2.5 ay süreceğini düşünüyoruz. Bizde de yaz gelmeden hastalığın zayıflamasını ümit ediyoruz.”

Temel Kural: Evde Kal

Bilim Kurulu üyeleri, salgının bitiş tarihinde, alınan tedbirlerin belirleyici olacağını söylemiş oldu.

Prof. Dr. Tevfik Özlü: “Bu virüsün ne süre denetim altına alınacağı yada zararının en aza indirilmesi tamamen halkın bu konudaki tavsiye ve tedbirlere ne kadar uyduğuna bağlı. Sürecin ne kadar devam edeceğini kati olarak öngörmek mümkün değil. O yüzden net bir tarih veremeyiz. Sadece birkaç hafta evden çıkmamak lüzumlu. Ondan sonrasında daha sağlıklı bir öngörüde bulunabiliriz.

Hastalık Yaymayın Hayatı Koruyun

Prof. Dr. Levent Yamanel: “Tedbirleri sıkı bir halde uygularsak 3 ay içinde daha kontrollü bir sürece girebiliriz. Bu tamamen vatandaşların uyarılara harfiyen uymasına bağlı.”

Prof. Dr. Mehmet Doğanay: “Küresel bir salgının içindeyiz. Minimum kayıpla bu durumu atlatmak için tüm sağlık personeli seferberlik halinde. En önemlisi halkın duyarlılığı ve uyarılara uyması. Eğer risk grupları evde kalırsa, gençler de dışarı çıkmayı, sosyalleşmeyi minimum düzeye indirirse mayısta, haziranda vakalar azalacaktır. Evde kalınca, hastalık yaymayın, yaşamı koruyun. Temel kural bu, her şey buna bağlı.”

Mayıs Sonu Haziran Başı

Prof. Dr. Serhat Ünal: “Tedbirlere uyulduğu takdirde mayıs sonu, haziran başı şeklinde bir rahatlama olacaktır. Fakat uyarı ve talimatlara uyulmazsa salgının iyi mi seyredeceğini öngörmek asla mümkün değil.”

Prof. Dr. Firdevs Aktaş: “Bu oldukça yeni bir virüs olduğundan öngörüde bulunmak oldukça zor. Yapılması ihtiyaç duyulan kurallara ve uyarılara sıkı sıkıya uymak. Halkımızın yapması ihtiyaç duyulan bu. Sıhhat Bakanlığı’nın ve Bilim Kurulu’nun ikazlarına uymak… O süre doktorların da bu mücadelenin içindeki her insanın de işi oldukça daha kolay olacak.”

Prof. Dr. Alpay Azap: “Halkımız alınan önlemlere, meydana getirilen önlemlere uyarsa 4-6 haftalık bir süreç içinde tırmanış ilkin yatay bir seyir alır, sonrasında da düşmeye adım atar. Bu yüzden tedbirlere uymak oldukça mühim. Yapılması ihtiyaç duyulan her şey yapılıyor, halkımızın her kesiminin üstüne düşen bu önlemleri alması ve uygulaması süreci daha yönetilebilir hale getirecektir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here