Vakalar 2 Binleri Geçerse Sokağa Çıkma Kısıtlaması Geri Gelebilir

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye genelinde olay sayısının 2 binleri geçmesi durumunda sokağa çıkma kısıtlamasının geri gelebileceğini belirtti.

Emek veriyor. Hakikaten yüzünde kalıcı maske izi olan kişiler var. Bu süreçte enfekte olan oldukça arkadaşımız var. Yaşamını kaybeden 30’a yakın doktorumuz, oldukça daha çok sayıda da sıhhat çalışanımız var. Sağlık çalışanları koronavirüsün iyi mi bulaştığını biliyorlar, kendilerini korumaya çalışıyorlar; fakat hastanede verdikleri hizmetler esnasında hepsi enfekte oluyor. Tüm sağlık çalışanları cansiperane çalışıyor” dedi.

“Hafta Sonu Fazlaca Olumsuz Bir Fotoğraf Vardı”

Prof. Dr. İlhan, DHA’nın haberindeki Kurban Bayramının 3’üncü günü İstanbul’da çekilen, sosyal mesafe kuralını ihlal ederek Kabataş iskelesinden Ada vapuruna koşan vatandaşların fotoğraflarının sağlık çalışanlarını kırdığını belirterek, “Kimi zaman görüntüleri görürken oldukça kırılıyorlar. Hafta sonu oldukça negatif bir fotoğraf vardı. ‘Vapura koşuş’ fotoğrafı. Medyada yer aldı, sizler verdiniz. Bu fotoğrafı konuşunca arkadaşlarımızla emin olun hepsinin kalbi oldukça kırılmış durumda. Hocam, ‘biz bu kadar emek sarf ediyoruz, cansiperane çalışıyoruz’ diyorlar. Sağlık çalışanlarının şu anki çalışmış oldukları giysileri düşünseler. İçlerine oldukça ince giysiler giyiyorlar, üstlerine kat kat giyiniyorlar. Yüzlerinde çift maske, gözlük, kafalarını kapatıyorlar, hakikaten oldukça zor şartlarda çalışıyor. Üzerlerinde oldukça yük var. Tam ‘vakaları azalttık’ diyorsunuz yine 1000’leri geçtik. Belirsizlik ortamı her insana olduğundan oldukça daha çok sağlık çalışanlarını etkiliyor. Sıhhat çalışanları öteki alanlardaki hastalar için verilecek hizmeti de düşünüyor. Bugün koronavirüs var; fakat öteki hastalarımız da var. Başka alanlarda hizmet almak için gelen hastalarımızın koronovirüsten enfekte olmasından da haliyle çekiniyoruz. Sıhhat çalışanlarının bir kısmı bayramda ailelerini görmüş oldu, bir kısmı göremedi. Bayramda çocuklarını, ailelerini görmeden geçiren sağlık çalışanları var. Bayramı hasta yatağında geçiren sıhhat çalışanları var, hayatlarını kaybedenler var. Bunun için yurttaşlarımızın sağlık çalışanlarına destek olması gerekiyor. Yapılacak iş oldukça rahat aslen; fizyolojik mesafe, maske ve hijyen kuralları. Buna uyarsa vatandaşlarımız, bizlerde onlara minnettar oluruz, onları alkışlarız” diye konuştu.

“Bulaş Olmuyor Anlamına Gelmez”

Prof. Dr. İlhan, ‘açık alanlarda virüs bulaşmıyor’ şeklinde yanlış bir algı bulunduğunu belirterek, “‘Koronavirüs açık alanlarda daha azca bulaşır’ demektense, ‘koronavürüs kapalı alanlarda daha çok bulaşır’ demek daha doğru. Kapalı mekanda virüs organik olarak daha çok bulaşmakta. Kapalı alanı organik havalandırma ile havalandırınca virüsün bulaşı azalacaktır. Açık alanda mekan oldukça daha geniş olduğundan bulaş ihtimali azalacaktır. Fakat bu, ‘bulaş olmuyor’ anlamına gelmiyor” ifadesini kullanıyor.

Günlük Vaka Sayısı Kaç Olursa Yasaklar Gelir?

Prof. Dr. İlhan, vaka sayılarında artış olursa bölgesel olarak bazı kısıtlamaların olabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları her mevzuda yetkili. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu o il için, o hafta sonu için, o ilde sokağa çıkma yasağı duyuru edebilir, sokakta bulunulan saatlere engelleme getirebilir, AVM’leri kapatabilir. Okulların açıldığını düşünürsek okullar ile ilgili kısıtlamaya gidebilir. Her türlü yetki ilin kendisinde. İlin kendisi dahilinde yapabileceği benzer biçimde ilçede, mahallede de bunu gerçekleştirme yetkisine haiz İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu. Mesela; A ilinde vakalar devamlı artıyor, B ilinde artmıyor. Türkiye genelinde kısıtlamaya gitmek öteki illerle ilgili de bazı sıkıntılar ortaya çıkarabilir. Kurallara uyulmayan illerde kısıtlamaya gidilmesi, kurallara uyulan illerde kısıtlamaya gidilmemesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Doğal olarak rakamlar oldukça ilerler, 2 binleri, 3 binleri geçer doğal olarak ülke genelinde de benzer engellemeler getirilebilir. Şu an bu şekilde bir düşünce söz mevzusu değil.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here