Vatandaşlara Güzel Haber! Yeni Dönem Başladı!

Adalet Bakanlığı, 6 Nisan 2019’da süregelen hafta sonları nöbetçi noterlik uygulaması ile bugüne dek 598 bin 872 işlem gerçekleştirildiğini açıkladı. Noter ücretleriyle harç ve vergilerin kredi kartı yada banka kartlarıyla ödenmesi uygulamasının ise 1 Şubat 2020’den itibaren başlaması planlanıyor.

Adalet Bakanlığı, “nöbetçi noterlik” uygulamasına ilişkin 2019 yılı verilerini deklare etti.

Adalet Bakanlığının açıklamış olduğu verilere bakılırsa, hafta sonları nöbetçi noterlik uygulaması ile bugüne dek 598 bin 872 işlem gerçekleştirildi. Ek olarak nöbetçi noterliklerde en oldukca meydana getirilen işlem 381 bin 722 tane ile ikinci el vasıta satışı oldu. İkinci el vasıta satış işlemini 81 bin 643 tane ile vekaletname işlemi izledi.

Öte taraftan, nöbetçi noterliklerde hafta içinde olduğu benzer biçimde ikinci el vasıta satışı, ilk tescil işlemi, vasıta satış harici sözleşmeler, vekaletname, ihtarname, azilname, protesto, mirasçılık, defter, belge onayı vb. çeşitli işlemler yapıldığı bilgisi de paylaşıldı.

Noterliklerde Kredi ve Banka Kartı Süreci

Açıklamada, 2020’de hayata geçirilecek yeni uygulamalara da yer verildi. Noterliklerde bilhassa ikinci el vasıta alım satımlarında dolandırıcılık olaylarının önlenebilmesi ve vatandaşların noterlik ücretleri ile harç ve giderlerinin kredi yada banka kartlarıyla ödenmesi mevzusunda meydana getirilen çalışmalarda sona gelindiği açıklandı. Bu kapsamda noter ücretleri ile harç ve vergilerin kredi kartı yada banka kartlarıyla ödenmesi uygulamasının 1 Şubat 2020’den itibaren başlaması planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here