Cumhurbaşkanı talimatıyla Yemen’e şehir hastanesi hibe edildi. Bu hastanede 50 yatak bulunup, tüm genel cerrahi operasyonları yapılabiliyor.

Cumhurbaşkanı’n vermiş olduğu talimat doğrultusunda Yemen’e toplamda 2 set halinde 50 yataklı konstrüksiyonlu tip ağır iklim sahra hastanesi hibe edildi. Sağlıkta dönüşüm ile ülkemiz, hizmet kalitesi, yüksek teknoloji temini ve ilaca ulaşım, personel sayısındaki yükselişle yapılan çalışmalara ek olarak yurt dışında da sağlık sunumunda şifa dağıtan el konumunda yer alıyor.

Birinci set sahra hastanesi 4 ile 2 aralık 2017 tarihleri arasında Bakanlık tarafından görevlendirilen toplamda 5 kişiden oluşan UMKE personeli tarafınca Aden iline teslim edildi. Söz konusu bina Al Sadaka Hastanesinin bahçesine kuruldu. İkinci set sahra hastanesinin kurulumu ise 18 mayıs tarihinde start verildi. Tamamlanma süreci ise 4 Haziran tarihinde oldu. Söz konusu hastanenin kurulumuna çok sayıda katılım sağlandı.

Cerrahi Operasyon Yapmak Mümkün!

Yeni yapılan hastanede acil müdahale ünitesine ek olarak premedikasyon ünitesi, ameliyathane, röntgen, laboratuvar ve yoğun bakım da yer alıyor. Aynı zamanda da ameliyathanede kadın doğum, tüm ortopedi operasyonları, lokal operasyonlarla birlikte genel cerrahi mühaheleleri gerçekleştiriliyor. Laboratuvar ünitesinde eliza, sedimantasyon, gaita tetkikleri, idrar tetkikleri, biyokimya yapılması da mümkün. Röntgen ünitesinde alt ve üst ekstremite ile birlikte batın ve akciğer grafileri çekilebiliyor. Ultrasonografi cihazıyla da jinekolojik ve batın tedavileri uygulanabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here