Yeni Askerlik Sistemi Hakkındaki Detaylar!

Kamuoyunda oldukça geniş bir kesimi ilgilendiren yeni askerlik sistemi hakkında son dakika gelişimleri yaşanmaya devam ediyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün Külliye’de Başkan Erdoğan’a, MYK üyelerine ve AK Parti kurmaylarına yeni askerlik sistemini tanıtan bir sunum yapmış oldu. Halk içinde tek tip olarak da anılan yeni sistemin bilgileri netleşirken, ilgili düzenleme için Başkan Erdoğan’ın onayı umut ediliyor. Bilinmiş olduğu suretiyle, getirilecek değişikliklerde askerlik süresi ve bedelli şeklinde birçok başlık bulunuyor. Peki, yeni askerlik sistemi ne vakit yürürlüğe girecek? Bedelli askerlik fiyatı ne kadar olacak? İşte, son dakika ayrıntıları…

Geçtiğimiz senenin sonundan itibaren gündemin mühim maddelerinden birisi olan yeni askerlik sistemi hakkında son dakika gelişmelerinin ardı arkası kesilmiyor. Vatani hizmetini hemen hemen tamamlamamış olan milyonlarca genci direkt ilgilendiren yeni askerlik sistemine yönelik detaylar Bakan Akar tarafınca Beştepe’de bulunan Külliye’de Başkan Erdoğan’a tanıtıldı. AK Parti kurmayları ile MYK üyelerinin de bulunmuş olduğu görüşmede, ilgili toplantının Meclis gündemin ne vakit gelip yasalaşacağı görüşüldü. Görüşmede 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul seçimlerine dönük çalışmalarla, kampanya döneminde atılacak adımların da değerlendirildiği ifade ediliyor.

Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Külliye’deki eleştiri toplantı sonrası, süreci merak eden milyonlar ‘Yeni askerlik sistemi ne vakit yürürlüğe girecek?’ sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Özgürlük’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre, düzenlemenin Başkan Erdoğan’ın onayının peşinden gelecek günlerde Meclis’e sevk edilerek 23 Haziran seçimi öncesinde yasalaşması umut ediliyor.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Olacak?

Yeni sisteme yönelik en fazlaca sorgulanan konulardan birisi olan bedelli askerlik fiyatı ise 31 Mart Seçimleri öncesinde Başkan Erdoğan tarafınca açıklanmıştı. Erdoğan, bedelli tutarı hakkında oluşan data kirliliğine son vererek tutarı milyonlara duyurmuştu.

Bilinmiş olduğu suretiyle, ücret hesaplama “40 bin gösterge X iş gören maaşı katsayısı X 6” olarak hesaplanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here