Amerikan Kalp Birliği (AHA), ABD’de yetişkinlerin  ortalama yarısının kalp ve damar rahatsızlığının bulunduğunu bildirdi. 

AHA’nın son piyasaya sürülen Kalp Hastalıkları ve Nüzul İstatistikleri  raporuna gore, ABD’de 121,5 milyon yetişkinin koroner kalp hastalığı, kalp  yetmezliği, nüzul ya da yüksek gerilim benzer biçimde kardiyovasküler hastalıkları  bulunuyor.

Raporda, ABD’de kalp damar hastalıklarından meydana gelen ölümlerde daha  önceki yıllarda tertipli olarak düşüş yaşandığı sadece son yıllarda bu  hastalıkların niçin olduğu ölümlerde yeniden artış gözlemlendiğine dikkat  çekildi.

840 binden fazla şahıs kalp damar hastalığı sebebiyle yaşamını  yitirdi

2015 senesinde ülke genelinde 836 binden fazla şahıs kalp damar  hastalıkları sebebiyle yaşamını kaybederken bu sayı 2016 senesinde 840 bini geçti.

Raporda, kardiyovasküler hastalıkların hem ABD hem dünya genelinde   ekonomik yükünün de son aşama büyük olduğuna dikkat çekildi.

Rapora gore kalp hastalığı, ABD’de 1 numaralı ölüm sebebi olmaya devam  ediyor.

Yüksek gerilim, diabet ve yüksek kolesterolün denetim edilmesi ve  sıhhatli bir yaşam seçimi ile ise her 10 kardiyovasküler hastalıktan 8’inin  önlenebileceği açıklandı.

Her 10 yetişkinden 4’ü obez

Her 10 yetişkinden 4’ünün ve her beş gençten birinin obez olduğuna  dikkat çekilen raporda, obez yetişkinlerin yüzde 7,7’sinin ve gençlerin ise yüzde  5,6’sının aşırı şişman olduğu ifade edildi.

Raporda ek olarak, yetişkinlere günde minimum 7 saat uyku tavsiyesinde  bulunulmuş oldu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here