Yıllardır Bakıp Büyüttüğü İki Çocuğunun Gerçek Babası Olmadığını Öğrenen Adam Hayatının Şokunu Yaşadı!

Senelerdir bakıp büyüttüğü iki çocuğunun gerçek babasının başkası bulunduğunu öğrenen adam yaşamının şokunu yaşadı. Mahkemenin kapısını çalan babaya müjdeli haber 12 yıl sonrasında Yargıtay’dan geldi. Yüksek Mahkeme, meydana getirilen masrafların biyolojik babadan öğrenim edilebileceğine hükmetti.

Şiddetli geçimsizlik yaşamış olduğu eşinden 2004 senesinde boşanan Ö.B., evlatları M.B. ve M.B.B.’nin velâyetlerini aldı. Evlatların anası E.Ç., Aile Mahkemesi’ne velâyetin değiştirilmesi davası açtı. Mahkeme, 2007 senesinde açıklamış olduğu kararla evlatların velâyetini anne E.Ç.’ye verdi. Karara öfkelenen baba Ö.B., iki evladı için nesebin reddi davası açtı. Meydana getirilen araştırma sonucu mahkeme iki çocuğun biyolojik babasının A.K. olduğuna hükmetti.

Çılgına dönen Ö.B., bu kez ‘evlat’ bilerek senelerdir bakımlarını üstlendiği çocuklar için yapmış olduğu masrafların tahsili için mahkemenin kapısını çaldı. Davacı Ö.B., hem tinsel hem de maddi tazminat talebinde bulunmuş oldu. 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, dâvâlı hanım E.Ç.’nin davacı ile evlenmeden ilkin de öteki davalı A.K. ile ilişkisini sürdürdüğünü dikkat çekerek A.K. ve E.Ç.’yi tinsel tazminat ödemeye mahkum etti. Sadece maddi tazlinat talebi reddedildi.

Yargıtay Tazminata Mahkum Etti

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, davacının çocuklar için yapmış olduğu masrafların biyolojik babası olan davalılardan A.K.’den tazminini isteyebileceğine hükmetti. Kararın bozulması sonrasında ise 2. Asliye Hukuk Mahkemesi ilk sonucunda direndi. Devreye giren Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ise davacı babanın harcamaları biyolojik babadan tanzim edilebileceğine karar verdi. Kararda, “Önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Bu sebeple direnme kararının bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here