Yönetmen Tunç Başaran Hayatını Kaybetti!

Gündemden gelen habere nazaran meşhur yönetmen Tunç Başaran yaşamını yitirdi! Bu acı haberden sonrasında vatandaşlar Tunç Başaran kimdir, niçin öldü şeklindeki araştırmalara başladı. Başarıya ulaşmış yönetmen uzun süredir İstanbul’da yumuşak doku kanser tedavisi görüyordu. Türk sinemasının en oldukça izlenen yapımları içinde yer edinen Uçurtmayı Vurmasınlar filminin de yönetmeni olan Tunç Başaran’ın cenazesinin ne vakit defnedileceği hakkında hemen hemen bir izahat yapılmadı.

Meşhur yönetmen Tunç Başaran’ın ölüm haberi son dakika haberi olarak ajanslardan duyuruldu. Birçok filmin yönetmenliğini icra eden Başaran hastanede yumuşak doku tedavisi görüyordu. “Uçurtmayı Vurmasınlar” ve “Piano Piano Bacaksız” adlı filmleri yöneten meşhur yönetmenin cenaze töreni detayları merak edildi. Babası marangoz Fikri, anası yazar Pakize Başaran, kızı Zeynep Göksu’dur. Peki Tunç Başaran kimdir? Tunç Başaran niçin ve iyi mi öldü? İşte detaylar…

Tunç Başaran Yaşamını Yitirdi

12 senedir Bandırma’da annesi yazar Pakize Başaran ile beraber yaşayan Tunç Başaran’ın yumuşak doku tümörü tedavisi görmüş olduğu ve solunum yetmezliğinden vefat etmiş olduğu öğrenildi.

Tunç Başaran Kimdir?

Tunç Başaran, 1 Ekim 1938 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Çocukluğu ve gençliği İstanbul’un Fatih semtinde geçmiş. Yaşamını değiştiren yerin, eskiden Direklerarası isminde olan Şehzadebaşı bulunduğunu söyler; bundan dolayı orada yedi sekiz beyazperde vardır. Altı yaşından itibaren o sinemalarda oynayan filmlerle haşır neşir olur. Sevgili dostu, yazar İslam Çupi’yle Fatih Kaymakamlığı karşısındaki Hava Şehitleri Parkı’nın parmaklıklarına oturur, seyrettikleri filmleri tartışırlar. Ona John Ford lâkabını takan da Çupi’dir. 17 yaşlarındayken evden kaçar. Amacı kaçak olarak bir şilebe binip ABD’ya gitmektir. Sinemacı olacaktır ve Charlton Heston’u görecektir her nedense. Adapazarı’nda yakalanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here