Youtuber'lara Üzücü Haber!

Gelir Vergisi Kanunu’ndaki değişikliğe gore YouTube üstünden 500 bin TL üstü geliri olan fenomenler defter tutacak, satmaca kesecek, senelik bildirge verecek.

Sosyal medya fenomenleri ve telifle çalışanlara kanun değişikliğiyle vergi zorunluluğu geldi.

YouTube üstünden gösterim yapmış olup kazanç elde eden, senaryo yazan, kitap yazanlar 500 bin TL’nin üstünde gelir elde ediyorlarsa Gelir Vergisi Kanunu’nun 37. maddesi gereğince artık ticari kazanç olarak vergilendirilecekler.

Şu demek oluyor ki, bu işle uğraşanlar defter tutacak, fatura kesecek, senelik bildirge verecek, her ay KDV ve muhtasar bildirge vermek zorunda kalacaklar.

Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Erhan Çağşırlı, YouTuber’ların evvelinde beri vergi mükellefi olmalarına dair kanun bulunduğunu sadece Gelir Vergisi Kanunu’nun 18. maddesinde telif kazançlarının kural dışı tutulduğunu anımsattı.

Çağşırlı, “Bu madde yanlış yorumlanıyordu. Yeni değişiklikle 37. madde açıklayıcı oldu. Telif kazançları 500 bin TL’yi geçenler normal gelir vergisi mükellefi olacak. Tüccar benzer biçimde gelir defteri tutacak, fatura ve fiş düzenleyecek. Bu bir tek YouTuber’ları değil tüm telif kazancı sağlayanları kapsıyor. Yönetmen, sinemacı, senaryo yazarı, şair, yazar benzer biçimde telifle çalışanlar buna dahil. Evvelinde bunlar kapsam dışındaydı. Telifli kazançlara sınır getirildi. 500 bin TL’den fazla kazananlar yükümlü oldu. Evvelinde 1 milyon TL de kazansanız telif sayılıyordu” diye konuştu.

Sosyal medya fenomenlerinin evvelinde beri vergiye doğal olarak bulunduğunu aktaran Çağşırlı, “Maliye’nin görüşü ilk YouTuber’lık ortaya çıktığından beri ticari kazanç olduğu yönündeydi. Kanunen de destekleniyordu. Sadece araştırma ve denetim azdı. Şimdi Maliye incelemeleri artırdı. Hatta geriye dönük de vergi alınıyor. 2016, 2017 ve 2018 kazançları da denetime doğal olarak tutuluyor” dedi.

Çağşırlı, Türkiye’de vergiye doğal olarak 1000 civarı YouTuber bulunduğunu tahmin ettiklerini dile getirerek, ayda 10 bin TL de, 1 milyon TL de kazanan bulunduğunu sadece averaj kazancın 100 bin TL bulunduğunu kaydetti.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık da, yeni düzenlemelerin sosyal medya fenomenlerininin aracı ağlarla çalışmasını mecburi hale getireceğini belirterek, şunları söylemiş oldu:

“Google’ın, YouTube’un partneri olan firmalarla çalışmak zorunda kalacaklar. Oldukca kanallı ağlar yeni dönemde popüler hale gelecek. Oldukca kanallı ağlar doğrusu networkler kitle geliştirme, içerik programlama, içerik üretici ortak emek harcamaları, dijital hak yönetimi, para kazanma yada satış benzer biçimde alanlarda hizmet sunmak için birden fazla YouTube kanalıyla ortaklık kuran üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları.

Türkiye’de YouTuber’lar ortalama 1 milyon izlenmeye averaj 4.000-40.000 dolar içinde gelir elde edebiliyor. 18 yaş altında olmak vergi ödemeye engel değil. Gelir İdaresi’ne bağlı vergi daireleri Google İrlanda’dan gelen hesap akışını takip edebiliyor.”

Uluslararası Sosyal Medya Derneği Başkanı Said Ercan, Türkiye’de bundan ilkin pek oldukca YouTuber’ın özgür doğrusu ‘freelance’ emek harcama yolunu seçtiğini sadece bu yasadan sonrasında hepsinin şirket kurarak mali müşavire bağlı çalışmak zorunda kalacağını kaydederek, şu değerlendirmeyi yapmış oldu:

“Viral reklam yöntemi oldukca kullanılıyordu. Bir videoda detay olarak paylaşılan bir şeyin reklam olup olmadığını idrak etmek zor oluyordu. Yeni dönemde bu da ortaya çıkacak.

Viral reklamlar, reklam bulunduğunu hissettirmeden naturel olarak meydana getirilen reklam türü. Kayıtdışı da böylece önlenmiş olacak.

YouTube’da 100 bin abone ve aylık milyonlarca izlenme var ise kazanç 40-50 bin TL’yi buluyor. Türkiye’de iyi bir YouTuber’ın aylık kazancı 100-500 bin TL içinde. 500 bin TL’lik kazancı geçen 10’dan fazla şahıs vardır. Bin abone ve 4 bin izlemeyi geçince YouTube size ödeme çeki gönderiyor. Bunlar da artık yeni dönemde Maliye’nin takibinde olacak. Yeni kanunla her insanın kazancı kayıt altına alınıp vergilendirilecek.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here