Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafınca hayata geçirilen ve yurt dışındaki gençlere Türkiye’de yetişim imkanı sunan “YTB Türkiye Stajları” programının kapanış ve sertifika toplantısı gerçekleştirildi. Programda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, “Türkiye, her ahval ve şeraitte, her durumda insanlarımızın yanında” dedi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafınca bu yıl altıncı süreci meydana gelen, yurt haricinde eğitimlerine devam eden gençlerin, Türkiye ile olan bağlarını güçlendirmelerine ve kariyer planlamalarını yaparken kurum ve kuruluşları tanımalarına destek olan “YTB Türkiye Stajları” programının kapanış ve sertifika töreni yapılmış oldu.

“Sizin fikirleriniz bizim için oldukca mühim”

Programda gençlere seslenen YTB Başkanı Abdullah Eren, “Türkiye ile ilgili olan kanaatlerinizi önemsiyoruz. Sizin fikirleriniz bizim için oldukca mühim. Türkiye, Türkiye’nin ilgili kurumu olarak YTB, biz sizlere, Avrupa’daki gençlere iyi mi yaklaşmalıyız, iyi mi ulaşabiliriz, iyi mi daha çok gence ulaşabiliriz. ‘Avrupa’da 5 milyon Türk var’ diyoruz. Bugün Avrupa’da ülkelerin nüfuslarına bakmış olduğunuzda birçok Doğu Avrupa ülkelerinin, Balkan ülkelerinin nüfusunun iki, üç katı Türk var Avrupa’da. ‘Bir tek Almanya’da 3,5 milyon’ diyoruz, doğal Türk vatandaşı, mavi kartlı ve Alman vatandaşlarını katarak 3,5 milyon rakamını veriyoruz. Oldukça büyük bir sayı Avrupa’da 5 milyon. Doğal ki her insana ulaşmamız olanaksız, bir ihtimal oldukca rasyonel de değil aslına bakarsanız hedef olarak. Kısaca, oldukca gerçekleştirilebilir bir hedef değil fakat biz şunu vermek istiyoruz Avrupa’da yaşayan Türklere: ‘Türkiye yanınızda.’ Bunu söylemek, evet, mühim; duymak da istiyor insanoğlu. Türkiye her ahval ve şeraitte, her durumda insanlarımızın yanında” dedi.

“İç kriz geçiriyor şuan Avrupa”

Avrupa’da problemler yaşandığını da dile getiren Eren, buna ilişkin olarak “Kabul ediyoruz ki son 4-5 senedir Avrupa’da maalesef artan bir sağ popülizm var. Avrupa’nın kendi kimlik krizi var. İç kriz geçiriyor şuan Avrupa. Brexit sürecini biliyorsunuz ki. Iyi mi çıkacağına daha karar verilebilmiş değil” ifadelerini kullandı.

Program kapsamında dünyanın çeşitli ülkelerinden 25 genç Türk vatandaşı Türkiye’nin çeşitli kamu kurum ve kurumlarında yetişim yapma imkanı elde etti. Gençler, Türk kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulmalarını sağlamak ve Türkçe yeterliklerini daha da geliştirmek amacıyla YTB tarafınca düzenlenen çeşitli eğitimlere, kültür ve seyahat programlarına katıldı. – ANKARA

Kaynak: İHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here