Yunanistan'da Hayat Felç! Tam 24 Saat Sürecek

Yunanistan’da yaşam tamamen durdu! Seferler iptal oldu, web siteleri haber bile giremedi.

Yunanistan’da, hükumetin sosyal güvenlik yasasıyla ilgili hazırladığı yasa tasarısına itiraz eden kamu çalışanları 24 saatlik greve gitti. Gemiler limana bağlı kaldı, trafik aksadı, toplu taşıma araçları çalışamadı. Haber ağırlıklı web siteleri, belirli saatler içinde sayfalarını yenileyemedi, hususi ve devlet tv kanallarında haber bültenleri yayınlanmadı.

Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY), Mücadeleci İşçi Cephesi (PAME) ve Atina İşçi Merkezinin (EKA) çağrısıyla saat 06.00 sırarında süregelen greve, mahalli yönetim çalışanları, gazeteciler, devlet hastaneleri çalışanları, demir yolları ve liman işçileri katıldı.

Grev süresince devlet dairelerinde ve bazı belediyelerdeki hizmetlerde aksaklıklar yaşanırken, haber ağırlıklı web siteleri, belirli saatler içinde sayfalarını yenileyemedi, özel ve devlet tv kanallarında haber bültenleri yayınlanmadı.

Şehirler arası tren seferleri iptal edildi ve anakara ile adalar içinde sefer icra eden bazı gemiler limanlarda bağlı kaldı.

Toplu taşıma sektörü çalışanlarının ise günün belirli saatlerinde iş durdurma eylemleri aracılığıyla greve destek vermeleri, başkent Atina’da trafiğin negatif etkilenmesine niçin oldu.

Grev çerçevesinde başta ADEDY, PAME ve EKA olmak suretiyle çeşitli işçi sendikaları, Atina’da protesto gösterileri düzenledi. Şehir merkezindeki Klaftmonos ve Omonia meydanlarındaki gösterilerin arkasından, göstericiler parlamentonun da bulunmuş olduğu Sintagma Meydanı’na kadar yürüdü.

Yunanistan’da, hükumetin hazırladığı “Sigorta reformu ve Ulusal Sosyal Güvenlik Kurumunun dijital dönüşümü” adı altında onaylanmak suretiyle dün parlamentoya getirilen tasarıda, sigorta primlerinin artırılması ve emekli maaşlarının enflasyona nazaran düzenlenmesini öngören maddeler bulunuyor.

Tasarıya itiraz eden memur ve işçiler, mali kriz yıllarında referandumlar kapsamında sosyal sigorta kurumlarına getirilen kısıtlamaların kaldırılmasını, tüm emekli sandıklarının devlet güvencesi altına alınmasını istiyor.

Memur ve işçiler ek olarak “13. ve 14. maaş” olarak malum bayramlarda emeklilere ve çalışanlara yılda iki maaş ikramiye uygulamasının geri getirilmesini talep ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here