Yunanlılara İnsanlık Dersi 78 Yıl Önce Suriyelilerden Gelmişti

İkinci Dünya Savaşı esnasında Alman Nazilerin Yunanistan’ı işgali sürecinde Yunanlılar da Suriye’deki mülteci kamplarına sığınmıştı. 1942 tarihindeki ‘Burası Kudüs’ adlı gazetenin birinci sayfasında Halep’teki Yunan mülteciler için oluşturulan bir mülteci kampında Suriyelilerin Yunan mültecilere giyim ve giyecek yardımı yapmış olduğu anlatılıyor.

İkinci Dünya Savaşı esnasında 1942’de Almanya’daki Naziler ve İtalyanlar ittifak halinde Yunanistan’a yönelinde hem iç kesimlerden hem de adalardan yüzbinlerce Yunan kaçarak Suriye, Filistin ve Mısır şeklinde ülkelere sığınmıştı. Yunan mülteciler için Halep’teki Neyrap’ta bir mülteci kampı oluşturulmuş, gelen Yunanlar burada konuk edilerek her türlü gereksinimleri karşılanmıştı. Bu süreçte Türkiye de kıtlık ve yokluk çeken Yunanistan’a tırlar dolu insani yardım malzemesi göndermişti.

‘Asla Unutmam’

Bu zamanda Mısır bölgesinde 500 Yunan mülteciyi taşıyan İngiliz gemisi SS Empire Patrol’da yangın çıktı ve aralarında 14 çocuğun da olduğu 33 şahıs yaşamını yitirdi. Çoğunlukla Sakız Adası’ndan, Girit’ten, Midilli’den ve Yunanistan’ın öteki birçok bölgesinden kaçan mülteciler savaştan sonrasında geri döndüler. O dönemi hatırlayanlardan Marianthi Andreai verdiği bir röportajda yaşadıklarını ‘Almanlar buradaydı. Ben üç yaşındaydım. Kaçak olarak Türkiye’ye geçtik ve oradan Halep’teki El Nayrab kampına giden trene bindik’ diye söyledi.

Andreai devamında şunları konu alıyor: ‘Yaşlı bayanlar sarmıştı etrafımı. Sonrasında Türk sınırındayken askerlerin ‘Gel buraya’ ‘Gel buraya’ diye bağırdığını hatırlıyorum. Koşarak kaçtık. Bonra ben yere düştüm. Sonunda bizi bıraktı. Fakat bunu asla unutamam”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here