Yurt İçi Piyasaların Gözü Merkez Bankası'nda

Küresel piyasalar karışık bir seyir izlerken, yurt içinde bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısı takip edilecek.

Dün, dünya genelinde açıklanan Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri ekonomideki toparlanmanın ivme kaybettiğine işaret ederken, artan yeni tip koronavirüs (Covid-19) olay sayıları da tedbirleri yeniden gündeme getirdi.

Bu gelişmeler ve ABD ile Çin arasındaki gerilimin artabileceği endişeleri piyasalar üstünde baskı meydana getirmeye devam ediyor. Dolardaki değerlenmeye bağlı olarak altın ve gümüş başta olmak suretiyle kıymetli metal tutarları düşüşünü sürdürürken, petrol tutarları ise dar bant içinde dalgalı bir seyir izliyor.

Dün Dow Jones endeksi yüzde 1,92, S&P 500 endeksi yüzde 2,37 ve Nasdaq endeksi yüzde 3,02 kıymet yitirdi. ABD’li teknoloji devlerinden Apple, Amazon ve Netflix’in hisseleri yüzde 4’ün, Microsoft ve Alphabet’in hisseleri yüzde 3’ün üstünde düşüş kaydetti.

Öte taraftan ABD’de dün açıklanan verilere gore, ülkede bileşik PMI, hizmet sektöründeki yavaşlamaya bağlı olarak 54,4’e geriledi.

Avrupa tarafında, PMI verilerinin bilhassa hizmet sektöründe beklentilerin belirgin bir halde altında kalması sonrası, avro/dolar paritesi düşüşü eğilimini sürdürerek, 1,1645 ile ortalama 2 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Dün ABD borsalarında satışların tesirini artırmasında ilkin kapanan Avrupa borsalarında, paritedeki düşüşün yardımı ile yükselişler görüldü. Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,39, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,20 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,62 kıymet kazanmıştır.

ABD borsalarındaki satıcılı seyir Asya piyasaları ile yeni güne de taşındı. Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,1 ve Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,7 gerilerken, Güney Kore’de Kospi endeksi ise, Şimal Kore ile yaşanmış olan gerilimin artabileceği endişeleri ile yüzde 3’e yakın kıymet yitirdi.

Yurt içinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Doğu Akdeniz mevzusunda gerçekleştirdiği dış ilişkiler ile alıcılı bir seyir izlenen Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,59 artışla 1.102,65 puandan tamamladı. Dün 7,7041’den kapanış icra eden dolar/TL ise, bugün bankalararası piyasanın açılışında 7,7010 seviyesinde işlem görüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un arkasından dün de Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler;

  • 10.00 Türkiye, eylül ayı Gerçek Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı
  • 10.00 Türkiye, eylül ayı sektörel güven endeksleri
  • 11.00 Almanya, eylül ayı Ifo endeksleri
  • 11.00 Avro Bölgesi, Avrupa Merkez Bankası Ekonomi Bülteni
  • 14.00 TCMB Para Politikası Kurulu faiz sonucu
  • 14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri
  • 15.30 ABD, haftalık işsizlik maaşı başvuruları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here