BBC’nin ulaşmış olduğu belgelerde, hapisteki bir bankacıyla evli bir kadının, Londra’daki meşhur Harrods mağazasında, herhangi bir kuşku çekmeden 16 milyon sterlin (122 milyon TL) harcamış olduğu görülüyordu.

Şu anda, hakkında çıkartılan Açıklanmayan Servet Emri ile (UWO) savaşım eden Zamira Hacıyeva, 10 yıldan uzun bir sürede Harrods’taki alışverişlerinde, birçoğu kocasının bankasıyla bağlantılı 54 kredi kartı kullanmıştı.

Hacıyeva şimdi, Yüksek Mahkeme’ye servetinin kaynağını izah edemezse, Harrods’un civarlarındaki 15 milyon sterlinlik evini ve üstüne Berkshire bölgesindeki golf sahasını yitirme riskiyle karşı karşıya.

Eşi, Azerbaycan’da başlangıcında bulunmuş olduğu bir kamu bankasından milyonlar çalma suçlamasıyla 15 yıl hapis cezası yatıyor.

Yüksek Mahkeme, İngiliz banka hesaplarında bulunan parasından almış olduğu faiz haricinde herhangi bir geliri olmadan, iyi mi bu kadar zengin olabildiğini açıklamasını istemişti.

BBC ve öteki bazı medya kuruluşları da, Haciyeva’nın adının açıklayabilmek için giriştikleri hukuk mücadelesini kazanmıştı.

Hacıyeva, servetinin kaynağını açıklayamazsa varlıklarını yitirmek yitirme riskiyle karşı karşıya.

Hacıyeva’nın Ulusal Kabahat Kurumu’na (NCA) karşı yürüttüğü hukuk mücadelesinde ilk kez ortaya çıkan belgeler, kurumun Haciyeva’nın günlük harcamalarını ve karmaşık off-shore gayrımenkul kayıtlarını, uzun süre iyi mi incelediğini gösteriyor.

İngiltere’de sürekli oturum hakkına haiz olan Hacıyeva’nın evi, Londra’nın en lüks semtlerinden Knightsbridge’te bulunan Harrods mağazasına beş dakika adım atma mesafesinde.

Hatta mağazanın hususi otoparkında iki park yeri de var.

Davadaki en mühim kanıtlardan biri, Harrods’tan almış olduğu mağaza kartına işlenen, 93 sayfalık sıradışı alışveriş sıralaması.

Harcama Başlıyor

Azerbaycan’dan ayrıldıktan sonrasında İngiltere’ye yerleşen Hacıyeva’nın harcamaları, başta bu şekilde abartılı değildi.

2006’da yavaş yavaş başladı. Ilkin çocuk kitaplarına 842 sterlin, sonrasında parfüme 140 sterlin verdi.

Sadece sonrasında Cartier’in Harrods’taki mücevher bölümünü keşfetti. İlk seferinde 181 sterlin harcamış olduğu Cartier, sonrasında en sevilmiş olduğu yerlerden biri olacaktı.

Sonrasında Miu Miu marka giysilere 1600 sterlin, Ferragamo ayakkabılara 1539 sterlin verdi.

Mart 2007’de Miu Miu’ya geri döndü ve 25 American Express kredi kartının birinden 10.616 sterlin harcadı.

Harcama miktarları artmaya başladı. Harrods’a ne için olduğu bilinmeyen 66 bin sterlinden fazla bir ödeme yapmış oldu ve Tom Dixon’dan almış olduğu mobilyalara 17 bin sterlin verdi.

Zamia Haciveya’nın Harrods’taki Harcamaları

 • Boucheron mücevher: 3,5m £
 • Cartier mücevher: 1, 4m £
 • Dennis Basso, ABD’li moda tasarımcısı: 402.000 £
 • Sandwich by Tom: 332.000 £ (Bu harcama, Tom Dixon mobilyaları ve kafelerinde yapılmış toplam harcama olabilir)
 • Harrods’taki parfüm tezgahları: 160. 000 £
 • Toplam harcama: 16.309. 77.87£
 • kaynak: yüksek mahkeme belgeleri
 • 20 Haziran 2008’de, iç çamaşırı ve çorap tezgahında 925 sterlin harcadı.
 • Bir saat üç dakika sonrasında, Cartier mücevherlerine 433.389 sterlin ödeme yapmış oldu.
 • Ondan sonra, erkekler için bir tasarım ürüne 374 sterlin verdi.
 • Günler sonrasında geri döndü ve İsrailli tasarımcı Eli Tahari’den aldıklarına 8.387 sterlin ve parfüme 847 sterlin harcadı. Birkaç gün ara verdikten sonrasında, lüks saatler bölümünde 17.000 sterlin verdi.
 • Listedeki en acayip harcama ise, Disney’in Bibibidi Bobbidi Boo adlı hususi butiğinde meydana getirilen 99.000 sterlinlik ödeme.

Bunun neye yapıldığı bilinmiyor. Aynı gün Boucheron mücevherlerine ise 160 bin sterlin veriliyor.

Harcamalar bu şekilde devam ediyor, Cartier ve Boucheron’da altı haneli, lüks mağazalarda ve Harrods’ın kafelerinde, restoranlarında beş haneli ödemeler yapıyor.

Hatta bir seferinde, tek bir ziyaretindeki armağan paketi için 1371 sterlin veriyor. Üç çocuk anası Haciyeva, oyuncak bölümünde ise 250 bin sterlin harcıyor.

Harrods Asla Kuşku Duydu Mu?

NCA mali denetçisi Nicola Bartlet mahkemeye verdiği ifadede, Hacıyev’in Internasyonal Azerbaycan Bankası’ndaki konumunu, yakınlarına asla ödenmeyecek kredi kartları çıkartmak için kötüye kullandığı suçlamaları ışığında, eşi Haciyeva’nın yapmış olduğu harcamaların “mühim” bulunduğunu söylemiş oldu.

Peki Tüm Bunlar Harrods’ta Asla Kuşku Yaratmadı Mı?

Mağazadan BBC’ye meydana getirilen açıklamada, mağazanın soruşturmaya “tam anlamıyla destek olduğu ve ortaklık yapmış olduğu” açıklandı.

NCA’in hedefi, Harrods’ta meydana getirilen harcamaları geri almak değil, Haciyeva’nın Londra’daki evi ve Berkshire’daki golf sahası.

Bartlet “Mülk karmaşık bir halde satın alınmış. Hacıyeva’nın mülkle ilişkisi gizemli.” dedi.

Haciyeva’nın Knightsbridge semtindeki evi Aralık 2009’da, Vicksburg Global Inc. adlı bir şirket tarafınca 11,5 milyon sterlin ödenerek satın alındı.

Belgeler, NCA’in İngiliz Virgin Adaları’daki bu şirket ile Hacıyeva içinde iyi mi ilişki kurduğunu gösteriyor.

Firmanın müdürü Elmar Bagirzade adlı bir Azerbaycan vatandaşı. Bagirzade bununla birlikte, Gulfstream modeli bir hususi uçağı 33 milyon sterline satın alan, İngiltere merkezli Berkeley Business Ltd adlı bir firmanın de direktörü.

İngiliz yasalarına bakılırsa, firmalar dörtte birden fazla hissesi olanların adlarını açıklamak zorunda.

Berkeley şirketinde ise bu kişilerden biri Hacıyeva’nın kocası, Cihangir Haciyev.

NCA, İngiliz Virgin Adaları’ndaki firmanın, Hacıyeva’yla bağlantısını da, yapmış olduğu vize başvurusuyla kurdu.

Hacıyeva, vize başvurusu esnasında İçişleri Bakanlığına, evin sahibi olan firmanın hissedarı bulunduğunu söylemişti.

Berkshire’deki Mill Ride Golf Kulübü’nan sahipliği ise daha da çetrefilli.

Bu saha da Guernsey Adası’nda kurulmuş bir şirket üstünden satın alınmış.

Haciyeva’nın, Sardunya Adası’nda bir villaya ve Azerbaycan’da da mülklere haiz olduğuna inanılıyor.

İngiltere’den yatırımcı vizesi almak için müracaat yaptığında, başvurusuna destek olmak için 2010’da 1 milyon sterlinlik İngiliz kamu tahvili almıştı. Bu paranın da kocası tarafınca sağlandığı tespit edildi.

Beş yıl sonrasında, bu kez sürekli oturum için müracaat yaptıklarında da, Cihangir Haciyev kendisinin ve eşinin sürekli oturum alabilmek için yeterince paraya haiz bulunduğunu yazmıştı.

Bundan aylar sonrasında Azerbaycan’da tutuklandı ve yönettiği bankanın parasını almakla suçlandı.

Hacıyeva suçlamaları hep reddetti. Şu anda bununla birlikte Azerbaycan’a iade edilmesi için meydana getirilen taleple savaşım ediyor.

Hacıyeva, mahkemeye yapmış olduğu açıklamada, eşi hapiste olduğundan, kocasının iyi mi meşru ve başarıya ulaşmış bir iş adamı bulunduğunu detaylı bir halde anlatarak, kendisini ve kocasını savunamadığını iddia etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here