Eczacılık sektörünün problemleri ile alakalı çözümlere dair bir takım açıklamalarda bulunan Ankara Eczacılar Odası Başkanı Güneş, ilaçların markaları değil, etken maddeleri göz önünde bulundurularak reçete edilmesinin gerekli olduğuna vurgu yaptı. Oda Başkanı ayrıca açıklamalarında, zayıflatıcı özelliğe sahip olan hapların da Sağlık Bakanlığının izni ile satışa sunulmasının gerekli olduğuna dikkat çekti.

Ankara Eczacı Odası Başkanı Süleyman Güneş, basın mensuplarına karşı bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamalarında Güneş, sektörün problemlerinden bahsederek çözüm yollarına dair bazı değerlendirmelerinden bahsetti.

Kamu Eczacılarının Emeklilik Düzenlemesi Çalışmaları Devam Edecek

Emekli hekimlere yönelik bazı düzenlemelerin yer aldığı torba yasada eczacılar ile alakalı herhangi bir maddeye yer verilmediğini dile getiren Güneş, sağlık personellerinin maaşları için zammın söz konusu olduğu 4’üncü maddede hekim ve diş hekimlerinden bahsedilirken, kamu eczacılarının bu maddeye dahil edilmediğini, karara saygı duyduklarını, ancak kamu eczacılarının emekliliklerine yönelik düzenleme için yürütülen çalışmaları sürdüreceklerini söyledi.

Eczacılık sektörünün en önemli problemlerinden birinin fakültelerdeki kontenjan sayısı ile mezun sayısında meydana gelen yükseliş olduğunu dile getiren Oda Başkanı Süleyman Güneş, 2018 yılında yaklaşık olarak 2 bin 618 adet öğrencinin bu bölümden mezun olduğunu, fakat iş bulamadığını belirtti.

Bu İlaçlar Sağlık Bakanlığının İzni Olmadan Satılmamalı

Sektörün eşdeğer ilaç konusunda halkın bilinçlendirilmesi gibi daha pek çok problemine de değinen Güneş, ayrıca Uzak Doğu’dan gelen zayıflatıcı ilaç, saç çıkarıcı ya da cinsel gücü artırıcı olarak tabir edilen ilaç tarzındaki ürünlerden de bahsetti. Söz konusu bu ürünlere karşı oldukça dikkatli olunması gerektiğine vurgu yapan Güneş, eczacılar olarak bu gibi ürünlerin Sağlık Bakanlığı izni ile satışa sunulmasının önem taşıdığı düşüncesinde olduklarını açıklamalarına ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here