İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Mustafa  Gedik ve avukatı katıldı.

Duruşmada son savunması sorulan sanık Gedik, ile alakalı suçlamaları  reddederek beraatini istedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, suçun işleniş biçimi, teşkilat  içindeki konumu, örgüte olan bağlılığı, olayın özelliği ve kabahat mevzusunun ehemmiyet  ve kıymeti ile alt sınırdan uzaklaşılarak sanık Gedik’in “silahlı terör örgütüne  üye olmak” suçundan ilkin 7 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Kurul, dava mevzusu eylemin terör suçu olması sebebiyle bu cezada yarı  oranda arttırım yaparak 10 yıl 6 aya hükmetti. Sanığın fiilden sonraki ve  yargılama sürecindeki davranışlarını lehe takdiri hafifletici niçin kabul eden  kurul, cezayı  8 yıl 9 ay hapse düşürdü. Kurul, sanığın toplam ceza süresi  dikkate alınarak tutukluluk halinin devamına karar verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık  Mustafa Gedik’in Bylock kullanıcısı olduğu ve Bylock’taki grup arkadaşlarının bir  çoğunun FETÖ firarisi avukatlardan oluştuğu, örgüte iltisakı sebebiyle KHK ile  kapatılan dernek ve kurumlara kaydının bulunmuş olduğu, örgütten yargılanan bir oldukca  sanıkla irtibatının bulunmuş olduğu kaydedilmişti.

İddianamede, sanık Mustafa Gedik’in ”silahlı terör örgütüne üye  olmak” suçundan hapis cezasına çarptırılması istenmişti.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here