Zoom Kullananlar Dikkat! Ders için Kullanımı Yasaklandı!

Son dönemin popüler uygulamalarından önde gelen Zoom ABD’de okullarda yasaklanmaya başladı. Peki fakat niçin? İşte mevzu ile alakalı detaylar.

Koronavirüs salgını sonrasında popülarite kazanan uygulamalardan biri de Zoom oldu. Bilhassa öğretmenlerin ve öğrencilerin tercih etmiş olduğu Zoom ile online ortamda sınıflar oluşturularak dersler işlenebiliyor.

Şimdiye kadar genel itibariyle online toplantılar için kullanılan Zoom, uzaktan eğitime geçilmesiyle beraber binlerce, hatta milyonlarca kullanıcıya ulaştı. Bu popülarite bazı sorunları da bununla beraber getirdi.

Zoom Kullananlar Dikkat! Ders için Kullanımı Yasaklandı!

Geçtiğimiz gün programın pek oldukça açığa haiz olduğu ve bunun yanı sıra görüşmeleri kayıt altına aldığına dair bazı iddialar ortaya atılmıştı. Bu iddiaların doğruluğu tartışılırken ABD okullarında Zoom’un yasaklandığı haberi geldi.

New York Eğitim Dairesi Başkanı Richard Carranza okul müdürlükleri ile paylaşmış olduğu resmi yazıda en kısa sürede Zoom’un kullanımına son verilmesini istedi.

Okulların yanı sıra SpaceX benzer biçimde devasa firmalar de bu uygulamanın kullanımını personellerine yasaklamışlardı.

Görünen o ki bu uygulama ile ilgili belirgin problemler söz mevzusu. Dolayısıyla vatanımızda de online ders anlatımlarında değişik uygulamalara geçilmesi gerekiyor. Eğer siz ya da bir tanıdığınız bu uygulama üstünden uzaktan eğitim alıyorsa onu uyarmanızı tavsiye ederiz. Zira uygulama arayüzünde ciddi tehditler olmasa ABD’de pek oldukça okula Zoom’un kullanılmamasına dair yazı gönderilmezdi.

Size tavsiyemiz, Zoom’a alternatif olabilecek uygulamalara göz atamanız. Keza bu biçim pek oldukça uygulama bulunuyor. Mesela Microsoft imzası taşıyan Teams ile de bu biçim online toplantı ve dersler gerçekleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here